وسایل نقلیه همراه با شعر

وسایل نقلیه همراه با شعر

کتاب «وسایل نقلیه همراه با شعر» با ترانه‌سرایی «مینو روشن» شامل ترانه‌هایی درباره وسایل نقلیه گوناگون مانند موتور سیکلت، دوچرخه، کامیون، اتوبوس، هواپیما، کشتی، آتش‌نشانی، ماشین سواری، قطار و تراکتور است.

با آموزش وسایل نقلیه کودک می تواند وسایل نقلیه هوایی، زمینی، دریایی و… را از هم تمیز دهد، آنها را بشناسد و نحوه استفاده از آنها را فرا گیرد.

اولین واکنش کودکان به یادگیری با شعر شادی و لذت است. او در مهد کودک شادی را در شعر در می یابد، با شعرهای داستانی شعر را درک می کند و به مرور به درک شعرهای هیجان انگیز و احساسات عالی و ارزش های انسانی درون آن می رسد. برای کودک امروز که به وسیله ی دیوارهای صوتی و تصویری تلویزیون و دنیای مجازی اینترنت محصور شده است، شعر سفر عاطفی بسیار جالبی است که در آن رویاها و احساس های خویش را باز می یابد و نشانه های غم و شادی،هراس و نفرت خویشتن را می بیند. شعر دریافت های تازه ای به کودکان از جهان پیرامون شان می دهد و به آن ها کمک می کند تا از زاویه ای نو و با احساسات عالی به جهان بنگرند. در واقع شعر ارتباط کودکان را با جهان عمیق تر، عاطفی تر و دلچسب تر می کند.

چون واژگان شعر موزون و آهنگین است کودکان را تشویق می کند تا با واژه ها بازی کنند و این امر موجب لذت بردن از یادگیری موضوع و گسترش دامنه واژگانی در ذهن کودک می شود. شعر درهای جدید بیان را برای کودکان می گشاید و وسایل و ابزار کاملا متفاوت برای بیان تجربه ها، مشاهدات و احساسات در اختیارشان می گذارد. از رهگذر شعر کودکان نیروی واژه ها را کشف می کنند همان نیرویی که شاعر توانسته است آن را آزاد کند و به شگفتی دلنشین دست می یابند و از روشن دیدن چیزهای واقعی به وجد می آیند .

 شعر نیروی تخیل کودکان را تقویت می کند، به آن ها فرصت می دهد فراتر از واقعیت های موجود به زندگی بنگرند و آرزوهای بزرگ را در تخیل حس کنند. و این زمینه ساز فعالیت های بعدی آن ها در زندگی است. شعر احساسات کودک را بر می انگیزد، می پروراند و جهت انسانی به آن ها می دهد. در واقع شعر در تربیت احساس و عاطفه تاثیر دارد.

بخشی از کتاب:

اتوبوس : خبر، خبر، خبردار/ این اتوبوس تا فردا/ با این همه مسافر/ می‌ره کنار دریا…

دوچرخه: دوچرخه دارم با ترمز/ رکاب و بوق ودنده /هر کی میشه سوارم خوشحاله و می خنده…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *