زندگی روی می سی سی پی

زندگی روی می سی سی پی

کتاب «زندگی روی میسی سی پی» در حقیقت، بخشی از زندگی نویسنده اثر«مارک تواین» است. او در این کتاب به حدی داستان، حکایت، لطیفه و نکته های تازه، خنده دار و بانمک آورده که خواننده در پایان کتاب شگفت زده از خویش می پرسد که آیا نویسنده قصد داشته شرحی از زندگی در کناره ی آن رودخانه ی شگفت به دست دهد یا آن که داستان پردازی خود را از مسائل انسانی به نمایش بگذارد.

خاطراتی بی نظیر از زندگی ساکنان ایالات متحده که توسط مارک تواین از زبان یکی از کشتی رانان بزرگ رودخانه میسی سی پی به رشته تحریر در آمده و به عنوان بهترین دوره زندگی یک ملت شناخته شده است . نویسنده در این کتاب به تجربیات کشتی رانی و معاشرتی خود در آن دوره اشاره می کند. نویسنده شرح ماجراهای هیجان آور زندگی ساکنان سواحل میسی سی پی را به بهترین روش ارائه می دهد.

می سی سی پی (Mississippi) از ایالت‌های جنوبی آمریکا است. این ایالت در ۱۸۱۷ به عنوان ایالت بیستم به آمریکا پیوست. پایتخت و شهر مهم آن جکسون است.

رودخانه می سی سی پی از مرزهای غربی این ایالت از شمال به جنوب می‌گذرد. منشأ این نام از واژه misi-ziibi به معنای «رود بزرگ» می‌باشد که از بومیان منطقه گرفته شده‌است.

مارک تواین نویسنده و طنزپرداز آمریکایی متولد 30 نوامبر 1835 و درگذشتهٔ ۲۱ آوریل ۱۹۱۰ است. نام اصلی این نویسنده سمیوئل لانگهورن کلمنز است اما او نام هنری مارک تواین را برای خود انتخاب کرده است. علت انتخاب این نام به حرفه‌ی او برمیگردد او که یک ملوان زیر دریایی بود اصطلاح مارک تواین در انگلیسی به معنای امن بودن مسیر برای پیشبردن زیردریایی است، زیرا عمق آب بیشتر از 12 پا است. او این نام را  از ناخدای یک کشتی که با این نام در مجلات می‌نوشت به‌عنوان ادای دین گرفت و در تمام کارهای طنزش از آن اسم استفاده کرد.

مارک تواین در تاریخ نگارش‌های ادبی خود بالغ بر بیست و هشت رمان و داستان کوتاه نوشته است. جمع آوری آثار مارک تواین در واقع کاری سخت و مشکل است، زیرا بسیاری از مقاله‌هایی که او در روزنامه‌ها نوشته است از بین رفته و اکنون دیگر در دسترس نیست. دو کتاب ماجرا‌های تام سایر و  هاکلبری فین بدون شک مهم‌ترین آثار او به شمار می‌آیند و مترجمان بزرگی مانند نجف دریابندری و محسن سلیمانی این اثر را به فارسی برگردانده‌اند.

بخشی از کتاب:

کاش هیچوقت حس ترس را تجربه و کشف نمیکردم.این حس لحظه هایم را خراب و شادیم را از بین میبرد…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *